Cvičenie do krásy je celoživotný proces

12.11.2020

Hýbeme sa menej a inak, ako to bolo v minulosti. Väčšina dnešných šesťdesiatnikov mala počas dňa oveľa viac pohybu, ako majú mladí ľudia dnes. Viac sa pracovalo fyzicky, len málo ľudí malo sedavé zamestnanie. Po práci tiež trávili čas inak. Napr. nie všetci vlastnili televíziu a preto nemali možnosť pred ňou vysedávať hodiny tak, ako to robia ľudia v dnešnej spoločnosti. A čo deti? Väčšinu času zo dňa trávili vonku a nie pri tablete, mobile, či počítačových hrách.

Po telesnej stránke boli ľudia oveľa lepšie svalovo vybavení, ako je to dnes pri "kultúre sedavého života". Bohužiaľ na každom modernom človeku možno nájsť nejakú telesnú chybu alebo patológiu vytvorenú vplyvom vonkajších podnetov. Bežné sú bolesti a poškodenia chrbtice ako je skolióza (vychýlenie chrbtice do strán), hyperlordóza (nadmerné zakrivenie krčnej a driekovej chrbtice), hyperkyfóza (nadmerné zakrivenie hrudnej chrbtice), problémy s chodidlami ako hallux valgus (vybočený palec), plochá noha a s nimi súvisiace oslabené panvové dno, prípadná diastáza (rozostup brušného svalstva), sťažené dýchanie ... Najhoršie na tom je to, že sa to netýka výlučne len dospelých. Deti ich veľkou rýchlosťou dobiehajú. 

U dospelých ide väčšinou o problém, ktorý sa nedá úplne odstrániť, prípadne to ide veľmi ťažko. Je to časovo náročný proces. Pri hľadaní príčiny často zistíme, že problém nevyriešime, ak pozornosť upriamime na bolestivý orgán. Veľakrát prídeme na to, že príčina je niekde úplne inde, na úplne inom mieste nášho tela. 

Všetky procesy v našom tele sa najmä po 30-tke spomaľujú, pretože sa znižuje produkcia rastového hormónu. Telo začína starnúť. Regenerácia je pomalšia. Telo začína oveľa markantnejšie pociťovať chyby v neustále sa opakujúcich pohybových stereotypoch.

Ak nechceme, aby nás bolel napr. chrbát, je viac krokov, ktoré treba urobiť, aby sme našej chrbtici pomohli. Je nutné pozrieť sa na celý spôsob nášho života... Ako si líhame, ako ležíme, či v akej polohe spíme a na čom spíme. Ďalej ako sedíme, vstávame a stojíme, ako sa presúvame z polohy do polohy. Dôležité je pozrieť sa na ergonometriu pracovného, ale aj domáceho prostredia, prípadne zanalyzovať výživové parametre prijímané stravou. Pre každý prípad je fajn mať po ruke odborníka, ktorý vám dokáže urobiť diagnostiku pohybu tela, robí vám priebežne kontroly a vyhodnocuje váš progres.

Patológie a deformity na našom tele neprišli zo dňa na deň. Je dobré o nich vedieť, ale netreba sa ich zľaknúť. Práve naopak. V rámci našich skúseností vieme, že po malých krokoch dokážeme zmeniť celoživotný príbeh.

Chcete sa cítiť lepšie? Chcete, aby vás nič nebolelo? Chcete, aby váš pohyb bol funkčnejší a výkonnejší? Len prosím nevravte, že nemáte čas! Dlhodobou prácou na sebe budete zdravší a aj krajší. Čo k tomu treba? Začnite a už nikdy neprestaňte! Držíme vám palce ;)